تارخچه استان

نام خداوند جان و خرد

 سیستان و بلوچستان سرزمین پهناوری است که از دریاچه شکر ریز هامون تا پهن دشت نیلگون دریای عمان گسترانیده شده است . عمان، در این دیار نشان از وسعت دل است و تفتان سر به فلک کشیده، سر بلندی ها را سمبل. این وادی، دل در گرو ایمان دارد و ایمان در گرو اسلام. حبل المتین وحدت، دست آویز مومنان است و آئینه وحدت، درخشنده از نور اسلام .

 اینجا سرزمین نخلهای راست قامت بلند همت است و دیار نخل های کوتاه آرزو، ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شبهای با صفا، صفا می دهند. در این ولایت، مردم صبورند و میهمان پذیر و سلحشور، افتاده اند و سربلند ، آرام اند و خروشان، تیره اند و روشن، خاکی اند و افلاکی، دستان شان نقش حقیقت می زند و چشمان شان، برق حقیقت.

این سرزمین گرچه طعم تلخی ها را چشیده و زیر بار سختی ها و بی مهری ها گذشتگان خمیده اما، با درخشش انقلاب اسلامی جان گرفته و در پرتو استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی طراوات یافته است. می رود تا غبار محرومیت، از چهره بزداید و با جلوه هایی از تلاش دولت مردانی خدوم، قلل رفیع شکوفایی را فتح کند. 

استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از پهناورترین استان های کشور دارای قدمتی دیرینه می باشد که درکتب مختلف تاریخی بدان اشاره شده است. این استان با توجه به مرز طولانی مشترک با دو کشور پاکستان و افغانستان و مرز ساحلی طولانی با دریای عمان، در جنوب شرقی ایران از موقعیتی حساس و استراتژیک برخوردار می باشد.

وجود موقعیت یاد شده و اشتراکات قومی و طایفه ای در دو سوی مرز، باعث مراودات دو جانبه گردیده و از دیر باز تجارت و بازرگانی را یک اهرم اقتصادی در منطقه قرار داده است. از عمده مشکلات استان دوری از مرکز و ظلم مضاعفی است که در دوران قبل از انقلاب اسلامی بر این خطه از ایران اسلامی روا داشته شده و از معمول ترین نیازهای عمومی محروم بوده است. علیرغم اینکه از سال 1351 به ظاهر تلاش هایی برای رهایی استان از واپس ماندگی های مختلف صورت گرفت. اما به دلیل ماهیت ضد مشارکتی سیاست های حاکم، رژیم شاه هیچ گاه نتوانست استان را از عقب ماندگی اقتصادی و فرهنگی بیرون آورد. بدین لحاظ به جرات می توان گفت، آنچه در استان نشان از سازندگی دارد و مایه حیات گردیده است، ثمرات انقلاب اسلامی و حاصل مشارکت مردم، تلاش مدیران و مسئولان خدوم در منطقه می باشد.

با همه عناد ورزی های استکبار جهانی و سنگ اندازی در جهاد بی وقفه کارگزاران صادق و تلاش گر به صورت تحریم اقتصادی، شرارت. قاچاق ، ایجاد اختلاف بین اقوام و مذاهب ( شیعه و سنی ) و عمق محرومیت استان، صبر و قناعت مردم و استقامت و زحمات خدمتگزاران، یکی از شگفتیهای انقلاب اسلامی را آفریده است. با وجود خشکسالی های ادواری و دیگر مشکلات طبیعی، وجود آب فراوان در شمال وجنوب استان، امکانات و توان مندیهای دریایی، دامی و کشاورزی خصوصاً در تولید گونه های منحصر به فرد، استعدادهای بازرگانی، معدنی و جاذبه های بی مثال تاریخی، تفریحی و بالاخره موقعیت جغرافیایی و سیاسی منطقه، عمده محورهایی هستند که می تواند آینده ای روشن را در ذهن ترسیم نماید. پس از انقلاب اسلامی، حرکت های ارزنده ای انجام پذیرفته و در قالب برنامه های اول و دوم توسعه، گام هایی بلند و موثر برداشته شده است، که وجود حرکت هایی نو، اقدامات انجام پذیرفته طی چند سال اخیر را متمایز می سازد.

توفیقات کسب شده طی سنوات اخیر، از جمله در تنظیم برنامه های جامع و فرانگر بویژه تدوین برنامه توسعه انسانی، توجه به زیربناها، بالا رفتن نرخ با سوادی، تحکیم وحدت، جلب مشارکت عمومی به عنوان یکی از ارکان نظام، افزایش ضریب امنیتی، تقویت احساس خودی و خودباوری و اثرات ماندگار آن بر سطح فرهنگ عمومی و اجتماعی، برگ زرینی است که در تاریخ استان ثبت شده و نوید بخش آینده ای درخشان می باشد.

امروز استان در فضایی مملو از آرامش برای نیل به اهداف عالیه، نیازمند توجه همه دست اندرکاران دلسوز و مردم عزیز بوده، آماده است پذیرای دوست داران ایران اسلامی باشد.